Świadczenie wspierające
Informacja dotyczące świadczenia wspierającego
W dniu 27 października 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1429), która wprowadza m.in. zmiany w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 100 z późn. zm.). Na mocy zmienionej ustawy, z dniem 1 stycznia 2024 r. wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności realizują:
- zadania z zakresu orzekania o niepełnosprawności jako organ II instancji oraz
- zadania z zakresu ustalania poziomu potrzeby wsparcia jako organ I instancji oraz wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia - jak organ II instancji.
W pierwszej kolejności osoba zainteresowana powinna wystąpić z wnioskiem do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia (wniosek można także złożyć za pośrednictwem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który przekazuje wniosek do Wojewódzkiego Zespołu nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku). Dopiero po uzyskaniu takiej decyzji należy złożyć wniosek do ZUS o wypłatę świadczenia. Złożenie wniosku o wypłatę świadczenia przed uzyskaniem decyzji z Wojewódzkiego Zespołu będzie skutkowało pozostawieniem przez ZUS takiego wniosku bez rozpoznania.
UWAGA!
Dopiero na podstawie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, w której potrzebę wsparcia określono na poziomie od 70 do 100 punktów w skali potrzeby wsparcia, wydanej przez Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, osoba w wieku od ukończenia 18 roku życia, może ubiegać się o świadczenie wspierające.
- Więcej informacji na stronie - https://www.gov.pl/web/uw-zachodniopomorski/poziom-potrzeby-wsparcia
INFORMACJE DOTYCZĄCE ŚWIADCZENIA WSPIERAJĄCEGO MOŻNA UZYSKAĆ POD NUMEREM TELEFONU INFOLINII ZUS 22 560 16 00
Załączniki: